קרדית האבק

קרדית האבק הנה הינה חרק בגודל מיקרוסקופי החי בעיקר בסביבה לחה, חמימה ומאובקת והוא יכול להיות גורם מרכזי לאלרגיה בקרב אנשים. קרדית האבק מאוד אוהבת לחיות ולהתרבות בתוך ספרים ישנים, וילונות מאובקים ושטיחים ישנים שלא עברו טיפול וניקוי מתאים, בגדים בארונות סגורים וכן גם ברהיטים שנמצאים עומדים.

קרדית האבק ניזונה בעיקר מקשקשי העור של בני האדם הנמצאים בתוך המקומות שצוינו ובארץ הקרדית מצויה בעיקר באזור מישור החוף, לאור העובדה שהלחות באזורים אלו מתאימה בדיוק לתנאי המחיה שתוארו. הבעיה העיקרית כפי שציינו, הינה התופעות שנגרמו על ידי קרדית האבק ואלו לרוב תופעות אלרגניות למיניהן.

הגללים של קרדית האבק גורמות לאותן תופעות אלרגניות, כאשר הן חודרות למערכת הנשימה ולאף וגורמת לאנשים רגישים לאותן תגובות. התגובות האלרגיות יכולות להתבטא בנזלת, התעטשויות, שיעולים ועוד סימנים אלרגניים נוספים שבוודאי אינם פשוטים לאף אדם, במיוחד אם הם מתרחשים במשך תקופה.

לרוב החשיפה לקרדית האבק מתרחשת בזמן השינה, אולם גם שהייה ממושכת במקומות לא מאווררים יכולה להגביר את התופעות האלרגניות שצוינו לאור העובדה שגללי קרדית האבק כך הרבה יותר קל להגיע לאף ולמערכת הנשימה של האנשים שסובלים מהתופעות האלרגניות השונות.

יש כל מיני שיטות שונות להדביר את קרדית האבק, שכמובן שמירה על היגיינה וניקיון קבוע של הסביבה יכולים לסייע בכך מאוד. לדוגמא, חשוב מאוד לשמור על השטיחים נקיים ולא מספיק לשאוב אותם מידי פעם אלא לתת אותם לאנשים שהמומחיות שלהם היא ניקוי שטיחים, שכן הם בוודאי יודעים ומכירים את הבעיה היטב. כך גם מומלץ לעשות עם הוילונות שבבית.

פרט לכך, קרינת השמש קוטלת את הקרדית באופן מידי כמעט, בגלל זה מומלץ מאוד להאיר את הבית במשך היום, במיוחד את האזורים שעשויים להיות חממה לדגירה של הקרדית.